Nostalgia.

Nostalgia. 

(Środek przeciwbólowy – przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą).


Gadu-Gadu, Nasza-Klasa, Windows XP na pirackiej płycie, FIFA 2005, PES 6, Need For Speed, Shrek, Bravo Sport, Szybcy i Wściekli, gumy kulki, oranżady za 40 groszy, wygrane patyczki w lodach, MP3 i obrazki ściągane z tylnych stron gazet – wielu na myśl o tych rzeczach robi się cieplutko na serduszku. Wciąż działa sentyment. Czy aby nie za mocno? 

Rzutem na taśmę, ale jednak, załapałem się do zaszczytnego grona tzw. pokolenia Z. Podobno żyje ono przeszłością i nostalgią do lat z przełomu wieków, choć niektórzy z nich - świadomie - jeszcze w tamtych czasach nie funkcjonowali. Sam termin nostalgia ma natomiast swe źródło w dwóch greckich słowach: “nostos”, czyli “powrót do domu”, i “algos”, czyli “cierpienie” lub “ból”. Latami uważano, że nostalgia jest chorobą psychiczną z objawami podobnymi do depresji. Dziś podejście jest nieco inne i uważa się, że tęsknota może zmienić się w zaburzenie depresyjne wtedy, gdy jest silna, obsesyjna i trwa miesiącami. 

Ale wróćmy do meritum. Tak, młodzi ludzie coraz bardzoj żyją przeszłością. Być może, że za bardzo. Zewsząd widzę obrazki np. tapety Windowsa XP, a na pulpicie same klasyczne tytuły, jak: Winamp, Age of Empires 2, GTA San Andreas, itd. Na pewno widzieliście zdjęcia młodzieży bawiącej się przy trzepaku, na tle szarego blokowiska, z hasłem w stylu: "kiedyś tak się spędzało czas". O wspominkowych filmikach na tik-toku "kiedyś było inaczej" nie będę wspominać. 

Ludzie uciekają do nostalgii, bo ma ona swoje pozytywne strony. Bywa ona pomocna w momencie życiowych zmian, niepewności i kryzysów. Przeszłość stwarza poczucie przewidywalności i stabilności Ludzie w nostalgii szukają wsparcia emocjonalnego, pomagając złagodzić negatywne stany. Można więc rzec, że działa ona kojąco i potrafi poprawia stan samopoczucia.

Z nostalgią jednak jest jak ze środkami przeciwbólowymi. W nadmiarze szkodzą i nie eliminują prawdziwego źródła bólu. Potrafią również uzależnić... 

Uciekamy do nostalgii w momencie poczucia samotności, a coraz większe grono Polaków musi się z nim zmierzyć. Młodych Polaków.  Badania przeprowadzone przez Instytut Pokolenia w sierpniu 2022 r. wskazują, że 53% Polaków doświadcza poczucia samotności, niemal 2/5 (39%) deklaruje, że często lub czasami czuje się opuszczona, a ponad 1/3 Polaków nie ma nikogo, do kogo mogłaby się zwrócić (35%). Poczucie samotności/osamotnienia dotyka niemal co drugiej młodej osoby (46%), 𝙬 𝙨𝙯𝙘𝙯𝙚𝙜𝙤́𝙡𝙣𝙤𝙨́𝙘𝙞 𝙢ł𝙤𝙙𝙮𝙘𝙝 𝙢𝙚̨𝙯̇𝙘𝙯𝙮𝙯𝙣 – 𝙖𝙯̇ 𝟱𝟱% 𝙢𝙚̨𝙯̇𝙘𝙯𝙮𝙯𝙣 𝙙𝙤 𝟮𝟰 𝙧𝙤𝙠𝙪 𝙯̇𝙮𝙘𝙞𝙖 𝙙𝙤𝙨́𝙬𝙞𝙖𝙙𝙘𝙯𝙖 𝙨𝙞𝙡𝙣𝙚𝙜𝙤 𝙥𝙤𝙘𝙯𝙪𝙘𝙞𝙖 𝙨𝙖𝙢𝙤𝙩𝙣𝙤𝙨́𝙘𝙞.

Nasz mózg jest jednak zawodny. Za każdym razem, gdy odtwarza się dane wydarzenie z przeszłości, jest ono zniekształcone. Modyfikowane są pewne fakty, a szczególnie odrzucane są te negatywne momenty. Wspomnienia nie są kalką 1:1 tego, co faktycznie miało miejsce. Nostalgia jest więc pewną pułapką, żeby nie powiedzieć - iluzją. O tym rapował Sokół w utworze "Jednorożec": 

𝑁𝑜 𝑗𝑎 𝑛𝑖𝑒 𝑤𝑖𝑒𝑚, 𝑚𝑜𝑟𝑑𝑜, 𝑐𝑜 𝑡𝑦 𝑧̇𝑒𝑠́ 𝑡𝑎𝑚 𝑤𝑖𝑑𝑧𝑖𝑎ł
𝑍̇𝑒 𝑡𝑦 𝑚𝑜́𝑤𝑖𝑠𝑧, 𝑧̇𝑒 𝑘𝑖𝑒𝑑𝑦𝑠́ 𝑏𝑦ł𝑜 𝑙𝑒𝑝𝑖𝑒𝑗
𝑁𝑖𝑒 𝑛𝑜, 𝑡𝑜 𝑗𝑎𝑘𝑎𝑠́ 𝑚𝑖𝑡𝑦𝑐𝑧𝑛𝑎 𝑘𝑟𝑎𝑖𝑛𝑎, 𝑐ℎ𝑦𝑏𝑎 𝑡𝑎𝑚
𝑍 𝑡𝑦𝑚 𝑘𝑜𝑛𝑖𝑒𝑚 𝑧𝑒 𝑠𝑧𝑝𝑖𝑘𝑢𝑙𝑐𝑒𝑚
𝐽𝑎𝑘 𝑜𝑛 𝑠𝑖𝑒̨ 𝑛𝑎𝑧𝑦𝑤𝑎?
𝐽𝑒𝑑𝑛𝑜𝑟𝑜𝑧̇𝑒𝑐! 𝐽𝑒𝑑𝑛𝑜𝑟𝑜𝑧̇𝑒𝑐...
𝑀𝑜𝑟𝑑𝑜... 𝐽𝑎 𝑡𝑎𝑚 𝑝𝑎𝑚𝑖𝑒̨𝑡𝑎𝑚 𝑛𝑖𝑒𝑐𝑜 𝑖𝑛𝑛𝑒 𝑠𝑦𝑡𝑢𝑎𝑐𝑗𝑒
𝐼 𝑛𝑖𝑒 𝑘𝑜𝑛𝑖𝑒𝑐𝑧𝑛𝑖𝑒 𝑡𝑎𝑘 𝑏𝑎𝑟𝑑𝑧𝑜... 𝑘𝑜𝑚𝑓𝑜𝑟𝑡𝑜𝑤𝑒

Dlatego ja, podziękuję za wszelkie wspomnienia. Jako dorosły mogę sobie pozwolić na znacznie więcej niż tą mityczną oranżadę w szklanej butelce i chemiczny, wyciskany lód. Wolę Netflixa od pirackich filmów z "chomika". Zdradzę również, że pierwszy partner lub partnerka już nie jest tą samą osobą, którą poznałaś/eś wiele lat temu. Troszkę się pozmieniało, tamtego świata już nie ma (i nie będzie), a żyjąc przeszłością możesz przegapić wiele ciekawych rzeczy, które ma do zaoferowania teraźniejszy i przyszły czas.



Brak komentarzy:

INSTAGRAM FEED

@soratemplates